pátek 26. prosince 2014

Drakie

Autor: Sophie Jordanová
Ilustrátor/ka: Není
Počet stran: 296
Nakladatelství: CooBoo
Díl: 1
Hodnocení: 9/10


DrakieJacinda od malička žije s cejchem výjimečnosti a ví, že každý její krok je sledován. Touží ale po svobodě rozhodovat se sama za sebe. Když poruší nejposvátnější zásadu svého druhu, skoro za to zaplatí životem. Zachrání ji krásný cizinec, který byl poslán, aby lovil takové, jako je ona, potomky draků, kteří na sebe dokážou vzít lidskou podobu. Jacindina rodina je nucena uchýlit se do světa smrtelníků, kterému není lehké se přizpůsobit...

Jacinda se vydá se svou kamarádkou Azurkou proletět, ale ve dne, čímž porušují zákaz. Smí totiž létat pouze v noci. Nelámou si s tím hlavu. To se jim však vymstí. Zničehonic se objeví vrtulníky a auta. Přišli lovci. Azurka se naštěstí ukryje pod vodou, neboť je vodní drakie. Horší to je s Jacindou. Musí co nejrychleji letět pryč, ale lovci ji zasáhnou. Ukryje se do jeskyně. Tam za ní přijde lovec jménem Will. Obdivuje její krásu a ostatním lovcům nevyzradí, že ji spatřil. Jacinda je zachráněna. V kmeni ji čeká trest. Její matka se rozhodne, že utečou. Tamra samozřejmě souhlasí, protože ji v kmeni brali jako parazita a útěkem by mohla dosáhnout lepšího života. Odjedou do Chaparralu, kde je ukrutné horko a pro Jacindu to je hotové peklo. Tady snadno přijde o svou drakii. Ale to by nemohla být nablízku lovci Willovi, který s ní chodí do školy a vždy v jeho blízkosti její drakie ožije, že jen tak tak se ovládá, aby se nepřevtělila.

Jacinda je drakie, jež dští oheň. Tato schopnost je velmi výjimečná, proto si ji kmen přivlastňuje. Chce, aby mu zplodila další drakie a draki, kteří by měli tento um. Jacinda se má provdat za Cassiana, jehož otec je v kmeni alfa a brzy má převzít jeho funkci. Jacinda má dvojče, sestru Tamru, u níž se drakie nevyvinula tak, jak by měla. Neproměnila se. Jacindina matka nechala svou drakii schválně umřít. Průměrná délka drakií a draků je 200 let. Když se bojí nebo je pohltí nával adrenalinu, přemění se. Jejich největší tajemství spočívá v tom, že mohou na sebe vzít lidskou podobu. 

Sophie Jordanová vyrostla v Texasu, kde odmalička snila o příbězích plných draků, udatných válečníků a krásných princezen. Sedm let učila na střední škole angličtinu a snažila se ve studentech vzbudit lásku k Antigoně či Bílé velrybě. V USA ji znají zejména jako úspěšnou autorku historických romancí. S manželem a dcerou žije v Houstonu, a když zrovna nepíše, tak buď vaří a vymýšlí nové recepty (její specialitou jsou omáčky), nakupuje (a může to být cokoliv, oblečení, boty, doplňky...), chodí na sushi se svým mužem, vozí dceru po nejrůznějších kroužcích, čte (její průměr je prý jedna kniha za týden), nebo vypráví každému, kdo je ochotný poslouchat, o svých nápadech na další knihy. Při tom všem neustále popíjí nápoje plné kofeinu, i když ví, že je to nezdravé. Nejraději má latté a dietní cherry colu.

Pokud jsem někdy tvrdila o nějaké knížce, že jsem v životě nic lepšího nečetla, tak tato kniha vymazala všechny mé domněnky z povrchu země. Tentokrát si dovolují říct ( a doufám, že názor hned tak rychle nezměním), že jsem v životě nic lepšího nečetla!!! Kniha totálně předčila mé očekávání. Nikdy bych se asi neodhodlala k jejímu přečtení, ale díky kamarádce jsem se o ní dozvěděla a usoudila, že přece jenom nebude tak špatná a ani recenze na internetu mou teorii nezměnily. Samozřejmě existuje pár lidí, kteří tuto knihu nehodnotí zrovna moc kladně, ale těch je opravdu velmi málo.  Drakie má stejný průběh děje jako jiné knihy - dívka, která se zamiluje do kluka a on do ní, ale je mezi nimi jakási překážka. Snaží se tuto překážku odstranit nebo se s ní alespoň smířit. Jasně, je to už ohrané, ale člověka to nikdy neomrzí (teda aspoň mě). Strašně mám ráda takto zapeklité románky dvou teenagerů. Jacinda na mě chvílemi působila jako rozmazlený fracek, ale to pouze ze začátku, neboť toho o ní moc nevěděla. Chtěla bych pochválit autorku za úžasný popis scén, kdy se Jacinda buďto snaží převtělit, a nebo se převtělení snaží zabránit. Největší radost jsem měla, když Jacinda spatřila Willovu drakijskou krev. Vyskytla se tedy šance, že by Will a Jacinda mohli být spolu navěky podle drakijského měřítka, což znamená i 300 let. Ale je Will drak nebo ne? Nebo platí u něj stejná délka života jako u Jacindy? Tyto otázky visí ve vzduchu, což mě taky velmi mrzí. Autorka se k tomuto problému už nevracela :( Strašně se mi líbí obálka knihy. To dračí oko je fascinující. Musela jej vytvořit velmi šikovná maskérka.

Krátká ukázka
Knihu můžete koupit zde

Žádné komentáře:

Okomentovat