pátek 1. srpna 2014

Svět Tryllů 3 - Boj o trůn

Autor: Amanda Hockingová
Překladatel/ka: Jana Jašová
Ilustrátor: Není
Počet stran: 312
Nakladatelství: Fortuna Libri
Hodnocení: 9/10

Wendy Everlyová čelí nepříjemné volbě. Trylly může zachránit před nemilosrdnými nepřáteli jen tím, že se sama obětuje. Pokud se sama nevzdá Vittře, její lid se ocitne v brutální válce s neporazitelným nepřítelem. Ale jak by Wendy mohla opustit přátele, i když je to jediná možná cesta k jejich záchraně? V sázce je všechno, protože království není to jediné, co by mohla ztratit. Poté, co se zamilovala do Finna i Lokiho, se musí rozhodnout, koho bude milovat navždy. Nakonec zjistí, který z nich dvou je ten pravý. Není však jisté, že se naplnění své lásky dožijí. Všechno směřovalo k tomuto momentu. Má v rukou budoucnost celého světa. Je připravena za něj bojovat?

Wendy pomalu přebírá všechny povinnosti královny, neboť její matka Elora už na to nemá sílu. Umírá. V království se připravuje velkolepá svatba století. Wendy se má provdat za svého kamaráda Tovea. V jejich vztahu je důvěra, pochopení, společný názor, ale láska ne. Tove je totiž gay. Ale pro dobro království se vezmou. Svatbu však naruší Wendyin otec Oren, jenž je králem Vittry. Chce získat tryllské království. Po krátké hádce odchází. Následující den dostává Wendy zprávu, že Oren nechal zničit tryllské město, Oslinnu. Spolu s Lokim se vydává za ním. Navrhne mu, že až se stane královnou, dobrovolně mu předá království. Na oplátku chce, aby přestal ničit tryllskou společnost. Souhlasí.
Uběhne pár dní a Elora pomoci svých schopností nakreslí obraz, který předpovídá budoucnost. Všichni jsou na něm mrtví.Wendy proto začne přemýšlet nad tím, jak zabít Orena.

Wendy Everlyová, osmnáctiletá tryllská princezna, jež má nezkrotné tmavé vlasy. Po návratu ke své pravé matce, Eloře, se je naučila správně upravovat. Již delší dobu je zamilovaná do Finna, stopaře. O svých citech však začne pochybovat, když potká Lokiho. Její matka umírá. Její schopnosti z ní vysály všechnu životní energii. Wendy se má po smrti své matky stát královnou. Potřebuje však mít po svém boku manžela. Proto si vdá za svého kamaráda Tovea, se kterým si velmi rozumí, ale nemilují se.

Amanda Hockingová je autorkou trilogie o Tryllech, která se v USA stala bestsellerem, a dalších šesti knih, jež si vydala vlastním nákladem. Poté, co se prodalo - zejména ve formátu e-Book - více než milion jejích knih vydaných samonákladem, je obdivována jako typický příklad úspěchu v digitálním věku. Žije v Minnesotě, kde pracuje na další knize.

V poslední době narážím na samé úžasné knížky. Rozhodně mezi ně patří i tato. Série Svět Tryllů nemohla být lépe ukončena! Vše dopadlo tak jak má být. I když by mě ve snu nenapadlo, že se dá Wendy s Lokim dohromady. Myslím, že nejsem jediná, koho to trochu naštvalo, protože jsem si od první chvíle myslela, že tou životní láskou bude Finn. Ale když jsem se nad tím pořádně zamyslela, došlo mi, že takhle je to pro oba lepší. Od předešlých dílů se Wendy hodně změnila. Už si tolik nestěžuje, ale pořád je tvrdohlavá. Když to všechno shrnu, dokážu to popsat jedním slovem - dospěla. Netušila jsem, že má tak obrovský potenciál vládnout. Proto si ji neskutečně vážím. Asi bych nedokázala  nést tak těžké břemeno, jako je starost o království a zejména svůj lid. Líbí se mi, že Elora konečně projevila svou lásku k dceři. Bylo načase! Velké plus má u mě autorka za bonus na konci knihy. Odpověděla tím tak na  všechny moje otázky, které jsem po přečtení měla, např. Bude mít Wendy děti? Provdá se za Lokiho? Jak to dopadne s Finnem? K obálce snad jenom toto - opět skvělá jako její předchůdkyně! Trochu mě mrzí, že autorka mnohem více nerozvedla dění bitvy. Mohla tak čtenáře udržet mnohem déle v napětí. Rovněž bych chtěla zdůraznit jako u předešlých dílů, že kniha obsahuje velké množství překlepů, např. místo slova jsem se skoro všude píše jsme. To je asi jediná věc, která mi vadila při četbě.

Knihu můžete zakoupit zde
Krátká ukázka


1 komentář:

  1. Díky za spoilery, ty mě vždy dokáží nesmírně potěšit!

    OdpovědětVymazat