čtvrtek 17. července 2014

Ztracený svět v PODZEMÍ

Autor: Roderick Gordon, Brian Williams
Překladatel/ka: Zdík Dušek
Ilustrátor: Není
Počet stran: 344
Nakladatelství: Fragment
Hodnocení: 5/10

 Ztracený svět v PODZEMÍVydejte se na dobrodružnou cestu do tajemného PODZEMÍ. Čtrnáctiletý Will žije se svou rodinou v Londýně a spolu s otcem sdílí vášeň pro archeologické výkopy a pátrání po zmizelém světě pod zemí. Když Willův otec při objevování podzemních chodeb zmizi, rozhodne se ho Will se svým kamarádem Chesterem najít. Ve sklepě jejich rodinného domu objeví tajnou chodbu a brzy se ocitnou hluboko pod zemí, kde se skrývá temné a děsivé tajemství. Tam, kde by to nikdo nečekal, existuje utajený svět, kde žijí lidé pod krutou nadvládou. Will s Chesterem jsou zatčeni a uvězněni a čeká je vyhoštění do Hlubin, odkud se ještě nikdo nikdy nevrátil. Podaří se jim uniknout zpět na Povrch? Jaká další tajemství se skrývají v PODZEMÍ? Nenechte si ujít světový bestseller, který zná již celý svět!

Will požádá svého kamaráda Chestera o pomoc při kopání archeologického výkopu. Mezitím se Willovi rodiče pohádají a jeho otec jde do sklepa a pak zmizí. Po nalezení otcova deníku a tajného tunelu ve sklepě, se ho Will a Chester vydávají hledat. Z deníku se dozví, že o mužích, kteří nosí černé sluneční brýle a divně páchnou. 
Pomalu putují tunelem, dokud nenarazí na na podzemní město. A v tom se odehraje vše strašně rychle. Na ulicích se objeví deníkem zmínění muži, chytí chlapce, zavřou je do vězení a následně se z nich tzv,. Styxové snaží získat informace. Will se dozví, že jeho otec se vydal dobrovolně do hlubin Země. Během svého pobytu v Podzemí se Will dozví, že jeho skutečná rodina žije zde - jeho bratr Caleb a otec. Jeho matka žije na Povrchu.
Uběhne několik týdnu a Will se vydá zachránit Chestera. Jeho útěk mu pomůže naplánovat jeho strýc a bratr Caleb. I přes Willův rozkaz s ním půjde i Caleb.

Will, nebojácný a po dobrodružství dychtivý čtrnáctiletý chlapec, který žije se svou rodinou v Londýně. Stejně jako jeho otec miluje archeologické výkopy. Má světlé vlasy. Vyhýbá se slunci, neboť se hned spálí, proto má jeho pleť světlejší odstín. Ve škole není moc oblíbený, naopak. Svou největší oporu vidí ve svém kamarádovi Chesterovi. Willova o dva roky mladší sestra se jmenuje Rebecca. Jeho matka většinu času stráví před televizí. Will se ve skutečnosti jmenuje Seth Jerome a jeho pravá matka ho jako malého vynesla z Podzemí na Povrch.

Roderick Gordon se narodil a poté i vyrostl v Londýně. V dětství byl velmi plachým chlapcem a tak hledal útočiště v psaní a kreslení. Studoval biologii a místo studia trávil většinu času se svým budoucím kolegou Brianem Williamsem. Pracoval jako úředník. V roce 2001 byl propuštěn. V roce 2003 konečně začali spolu Roderick a Brian spolupracovat. Jejich prvním projektem patřil scénář k filmu SECOND FACE. Roderick měl vždycky velký zájem o archeologii a paleontologii. Nyní žije v severním Norfolku se svou ženou a dvěma syny. 

Brian Williams prožil své dětství v Zambii. V sedmdesátých letech se společně se svou rodinou přestěhoval do Liverpoolu. V pubertě se věnoval hlavně svým třem vášním: amatérskému boxu, experimentálnímu umění a automobilovým honičkám. Na začátku osmdesátých let nastoupil na uměleckou školu The Slade School of Fine Arts, kde na něj díky jeho experimentálnímu umění nejspíš nikdy nezapomenou. V jednom případě museli být dokonce přivoláni hasiči. Po absolutoriu se dál věnoval malířství, psaní filmu, a to jako režisér i jako herec. V současné době žije se svým neviditelným psem v hlubinách nechvalně proslulé londýnské čtvrti Hackney.

Na tuto knihu jsem se těšila strašně dlouho. Musím říct, že ze začátku jsem byla hodně zklamaná. Ale od té doby, co se Will dozvěděl, že ve skutečnosti není ten, za koho se považuje, jsem částečně změnila názor. Celý příběh konečně "ožil". Dále mě velmi nadchlo, že Rebecca, která byla hlavní oporou celé Willovy rodiny, je vlastně zloduch. Tohle jsem opravdu nečekala.Kdybych měla vybrat Willovy nejvýraznější vlastnosti, určitě to budou statečnost, oddanost a přátelství, neboť i přesto, že věděl, co riskuje, když jde zachránit Chestera, se nenechal odradit a kvůli svému kamarádovi by obětoval i vlastní život. A teď odbočím od hlavní postavy. Kniha se četla poměrně rychle. Líbí se mi, že je rozdělena na dvě části - Pod zem a Kolonie. Čtenář si tak dokáže udělat alespoň přehled o tom, co ho čeká. Mrzí mě, že kniha postrádá humor. Nenašla jsem snad jediný moment, u kterého bych se zasmála. Vše je psáno vážně. Chtělo by to něčím odlehčit. Kdyby se jednalo o člověka, tak bych mu řekla, ať se uvolní. Ale jelikož kniha není člověk, tak bych do duše promluvila samotným autorům. Rozhodně doporučuji knihu čtenářům zhruba stejného věku, jako je Willovi, nebo nižšího.Strašně mně na knize vadí, že autoři použili nadměrné množství slov a úplně zbytečně. To, co by se dalo opsat pěti větami, autoři se snažili umístit alespoň na tři stránky. No není to zbytečné? Uznejte sami. Řekla bych, že už bylo té kritiky dost. Teď něco pozitivního. Velmi se mi líbí obálka. Ta jednoznačnost, jednoduchost a umístění a styl písma jsou impozantní.

Na závěr chci poděkovat Nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu můžete zakoupit zde5 komentářů:

  1. S názorem souhlasím. :) Pěkná recenze. ;)

    OdpovědětVymazat
  2. Hezká recenze, knihu jsem nečetla ale líbí se mi obálka a zajímá mě, jestli hudeme mít podobný názor :))

    OdpovědětVymazat
  3. Pekná recenzia. Možno by som mala rovnaký názor, keby som knihu dočítala, lenže... Bläh! Keď konečne prišiel do podzemia, čakala som, že to začne byť zábava. Keď som prišla na to, že je to rovnaká nuda ako na povrchu, prečítala som si poslednú kapitolu a zaklapla som to. :)

    OdpovědětVymazat