pátek 25. července 2014

Hon

Autor: Andrew Fukuda
Překladatel/ka: Jakub Kalina
Ilustrátor: Není
Počet stran: 304
Nakladatelství: Fragment
Hodnocení: 8/10

 Andrew Fukuda  – Hon
Jak zůstat na živu ve světě, kde jsou lidé považováni za pochoutku a všichni touží po jejich krvi?
Pravidla jsou jasná: nesmát se, nepotit se, neupozorňovat na sebe. A hlavně - nezamilovat se do jedné z nich!
Gen se liší od všech ostatních. Nedokáže běžet rychlostí blesku, sluneční světlo ho nezabije a nemá neukojitelnou touhu po krvi. Není upír, je člověk.
Je vybrán, aby se zúčastnil honu na poslední lidi. Jeho pečlivě utajovaný život se hroutí. Skupina bezcitných lovců začíná tušit, že s ním není něco v pořádku. Seznámení s dívkou v něm probudí city, které do té doby neznal.
Gen našel něco a někoho, za co má cenu bojovat, a jeho potřeba přežít ve světě plném nemilosrdných dravců je stále silnější...

Uběhlo sedm let od zmizení Genova otce. Gen se snaží každý den dodržovat pravidla, které mu jeho otec pořád vtloukal do hlavy. Zatím se mu je daří dodržet. Vše se ale změní vyhlášením honu na glupany. Každému upírovi je přidělena sekvence čtyř čísel.Vylosují Genova čísla. Z jeho školy s ním jde ještě jedna dívka, které říká Záře. Už nějakou dobu se mu líbí. Jedou do Ústavu, kde budou bydlet všichni lovci až do Honu. Gen má však mnohem větší starosti - nemá u sebe mýdlo a další důležité pomůcky pro udržení své pravé identity v tajnosti.
Po pár dnech je Gen naprosto vyčerpaný. Nikde v Ústavu není voda. Rozhodne se tedy vydat ve dne ke Kopuli, kde žijí glupani. Vždycky si myslel, že jsou nevychovaní a neumí mluvit, číst a psát. Čeká ho však velké překvapení. Glupani se ho sice nejdříve trochu bojí, ale netrvá dlouho a považují ho za sebe rovného. Gena čeká ještě jedno milé překvapení. Zjistí, že Záře je taky glupan. Od té doby drží při sobě a plánují, jak se vyhnout Honu.


Gen, pohledný a statečný kluk, jenž žije sedm let sám. Jeho sestra s matkou zmizely a jeho otec po kousnutí upíra utekl. V Genově světě jsou upíři označováni jako lidé. Gen se od nich však výrazně liší. Nepohybuje se rychle a sluneční světlo ho nezabije. Je to glupan. Už od malička musí předstírat, že je člověk (upír). Musí dodržovat jistá pravidla, aby se neprozradil, např. nepotápět se pod vodou, nepotit se, nesmát se....

Andrew Fukuda se narodil v Manhattnu a byl vychován v Hong Kongu. Poté co získal bakalářský titul z historie na Cornellově univerzitě, začal pracovat v Manhattonském "čínském městečku" spolu s dalšími imigranty. Tato zkušenost vedla k napsání Crossing, jeho debutu, který byl vybrán ALA Booklist jako Top 10 First Novel a Top 10 Crime Novel v roce 2010. Jeho druhá kniha Hon, první kniha v nové sérii, byla koupena St. Martin's Press a vydána v květnu 2012. Předtím než se Fukuda stal autorem na plný úvazek, byl sedm let prokurátorem. Momentálně žije se svou rodinou na Long Islandu.


Už dlouho jsem nic podobného nečetla. Knížka mě opravdu nadchla. Strašně mi připomíná sérii Hunger games, ve které se taky bojovalo o přežití. Jsou si velmi podobné. Kniha se četla velmi rychle. Na žádné překlepy jsem nenarazila, což znamená, že jsem nebyla ničím vyrušovaná. Několikrát jsem se i zasmála, například když začal Gen zpívat. Ostatní glupani pak jeho zpěv přirovnávali k astmatickému psovi v posledním tažení anebo ke stádu slonů. Gen si získal ode mě obrovský respekt. Nevím, jestli bych dokázala tak dlouho skrývat svou skutečnou totožnost a už vůbec ne, kdybych žila ve světě, kde jsou upíři. Když už jsem zmínila ty upíry, tak musím říct, že mám velmi ráda knížky o upírech. Tato knížka se rozhodně zařadila do žebříčku mých top 10. Chtěla bych pochválit autora, neboť pěkně popsal situace, ve kterých se Gen ocital, jeho pocity a dojmy, ale taky hlavně to, že kniha obsahuje velké množství zvratů, které ocení snad každý čtenář. Když jsem si začala myslet, že to dopadne tak a tak, Fukuda najednou mávl kouzelnou hůlkou a vše bylo úplně jinak. Myslím, že nejlepším příkladem je Záře. V životě by mě nenapadlo, že je taky glupan. A teď k obálce. Velmi se mi líbí, neboť je na ní vyobrazen Genův nejlepší přítel - slunce, které když vyjde, může Gen odhodit slupku upíra a nemusí nic předstírat.

Na závěr chci poděkovat Nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu můžete zakoupit zde.
Krátká ukázka


1 komentář: