sobota 28. prosince 2013

Odkaz Dračích jezdců - Eragon

Autor: Christopher Paolini
Překladatel/ka: Olga Machútová
Ilustrátor: Není
Počet stran: 488
Nakladatelství: Fragment
Hodnocení: 10/10

Jeden chlapec, jeden drak, svět dobrodružství. Fantasy bestseller Eragon z pera patnáctiletého Christophera Paoliniho, který nadchl miliony čtenářů po celém světě. Vypráví příběh chudého farmářského chlapce, který najde v Dračích horách modrý kámen, z něhož se vyklube dračí mládě - Safira. Spole se vydají na nebezpečnou cestu královstvím ovládaným králem, jehož zlo nezná mezí. Dokáže Eragon naplnit své předurčení a převzít břímě legendárních Dračích jezdců? Osud království možná leží v jeho rukou...

Při shánění potravy v Dračích horách se Eragonovi přímo před nosem objeví modrý kámen. Později zjistí, že to je dračí vejce. Když se dračice vyklube, ukryje ji a nikomu o ní neřekne. Dá jí jméno Safira.
Po nějaké době se Eragon konečně odváží nasednout na Safiru. Letí. Mezitím ra'zaci, královští přisluhovači, zabijou Eragonova strýce. Začíná tak cesta za pomstou. Eragona a Safiru doprovází na cestách vypravěč Brom, který ví mnoho informací o dracích a hlavně zná jejich historii a kouzla. Postupně Eragona naučí starověký jazyk, kouzlit a bojovat.
Na cestě prožívají mnoho dobrodružství. Nadále je pronásledují Galbatorixovi, jenž je král Alagaësie, pomocníci - urgalové. Navštíví Bromovi přátele a pokračují dále v cestě.

Eragon, osmnáctiletý kluk, jenž našel dračí vejce. Žil se svým strýcem a bratrancem. Jeho odpor ke království se zněkolikanásobil, když zabili jeho strýce. Na cestách se stal jeho učitelem a přítelem vypravěč Brom. Se Safirou jsou nerozlučitelná dvojka.

Safira, dračice modrého zbarvení, jež Eragonovi občas říká Maličký. Je sice stará jen několik měsíců, ale rozumově se zdá o několik desítek let starší. Strašně ráda spolu s Earagonem jenom tak létá po otevřeném a ničím nerušeném nebi.

Christopher Paolini (nar. 17.11.1983 v Jížní Kalifornii) je americký spisovatel, autor knih Eragon, Eldest, Brisingr a Inheritance. Tyto knihy jsou součástí tetralogie Odkaz Dračích jezdců. Původně to měla být trilogie, ale třetí díl byl obsáhlejší než autor zamýšlel a rozdělil ho proto ještě do čtvrtého dílu. Příběh se odehrává ve fiktivním fantasy světě Alagaësia.

Tato knihu už po přečtení první kapitoly se zařadila mezi knihy, které si určitě ještě několikrát přečtu. Nikdy jsem nic podobného nečetla. Ani se nedivím, že se jedná o nejlepší bestseller v USA, Británii, Irsku a Austrálii. Jde vidět, že si autor vybral téma, které ho opravdu baví. Tak propracovaný, napínavý a dobrodružný příběh se vidí málokdy.Chce to mít opravdu hodně odvahy spustit se něčeho tak mimořádného. Velmi mě zaujal starověký jazyk, který Paolini vymyslel. A teď k samotnému dojmu hlavních postav! Strašně se mi Eragonův osud. Už jenom to, že našel dračí vejce, o něčem vypovídá, a to, že se rodí nová legenda. Trochu mi je ho však líto, protože každý počítá s tím, že mu pomůže, ale hlavně od něj očekávají velkolepé věci. tedy že porazí Galbatorixe. Safira - jenom to jméno zní tajemně a zároveň krásně - a co teprve samotné stvoření? Safira je Eragonovi největší oporou. K četbě knihy jde říct jenom jednu věc - bezmála 500 stran uteklo jako voda. Myslím, že většina mi dá za pravdu, když řeknu, že kniha je tisíckrát lepší než film, neboť obsahuje daleko více detailů a hlavně scény, které se do dvouhodinového filmu nevešly. A věta, kterou bych řekla Safiře? Tady je: Skulblaka, eka celöbra ono un mulabra ono un onr Šrur'tugal né haina. Atra nosu waíse fricai. - Draku, vzdávám ti úctu a nechci tobě ani tvému Jezdci ublížit. Buďme přáteli. Jedním slovem shrnutý názor na knihu - WOW!!!

Na závěr chci poděkovat Nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku.

Knihu můžete zakoupit zde
Krátká ukázka

Krátká upoutávka k filmu:


1 komentář:

  1. Musím povedať, že kniha je veľmi prepracovaná a detailná, no nenadchla ma tým správnym spôsobom. Alagaësia je tak premyslená krajina, že som sa pravdupovediac v niektorých častiach strácala. Chystám sa na re-reading a snáď to bude lepšie.

    OdpovědětVymazat