středa 21. srpna 2013

Upíří deníky - Fantom

Autor: L.J.Smith
Překladatel/ka: Lucie Schürerová
Ilustrátor: Není
Počet stran: 192
Nakladatelství: Fragment
Hodnocení: 8/10

Největší obrázek výrobku Upíří deníky – FantomDamon není mrtev. Sage, který ho na Temném měsíci najde, mu pomůže si na vše vzpomenout. Mystický výtah ho přemístí zpět do Fell's Church, aby mohl vysvětlit Eleně, co mu zachránilo život.
Mezitím Elenu a její přátele ohrožuje fantom, který se krmí negativními pocity. Společně fantoma zajmou do kruhu zaříkání a chtějí ho zničit. Fantom je ale silný, daří se mu našeptávat a vzbuzovat žárlivost. Damon a Stefan se jeho vlivem znovu obracejí proti sobě. Podaří se Eleně zabránit dalšímu konfliktu bratrů? Naleznou v sobě dost síly, aby přemohli fantoma?


V Elenině pokoji se objeví Damon, jenž měl být mrtvý. Elena nemůže uvěřit svým očím. Řekne Damonovi vše, co se za poslední dobu stalo – tedy o fantomovi, který se živí negativními pocity. Damon se rozhodne něco o něm zjistit a Elena mu musí slíbit, že nikomu nic neřekne o jejich setkání. Stefan, Meredith, Matt a další se snaží najít nějaké zaříkání, které by jim pomohlo přemoct fantoma. Podaří se jim určit aspoň jeho druh – jedná se o fantoma žárlivosti. Netrvá dlouho a do spárů fantoma se dostane nejen Bonnienina duše, ale i Mattova a později i Elenina. 


Elena má blonďaté vlasy. Miluje oba bratry Salvatorovi – Stefana a Damona. Závidí ostatním dívkám, protože mají normální život. Trochu žárlí na Bonnie, svou nejlepší kamarádku, protože k ní Damon taky chová nějaké city.

Damon se ze všech sil snaží neukázat svou lidskou stránku, ale čím dál víc se mu to vymyká kontrole. Závidí Stefanovi to, že jako první se seznámil s Elenou. Nejraději nosí černé oblečení. Umí se přeměnit v havrana.

Stefan působí klidně, mile a vyrovnaně. V tomto díle se ale však objeví jeho horší já. Snaží se ze všech sil ochránit Elenu, ale i její přátele. Pokouší se zase přejít na zvířecí krev.

Lisa Jane Smith je americká autorka žijící v Kalifornii. L.J.Smith je její pseudonym. Psala od roku 1987 do roku 1998, kdy s psaním přestala, a znovu začala až v roce 2008. Tuto pauzu si udělala z mnoha osobních důvodů. Její knihy jsou kombinací stylů pro mladé i dospělé čtenáře. Věnuje se velkému množství žánrů, které se nebojí kombinovat, včetně hororu, scifi/fantasy a romantiky. Jejím nejúspěšnějším dílem jsou série Night World a Vampire Diaries.Napsala tři trilogie, dvě série a dva společenské romány. Dohromady více než dvě desítky knih. Její knihy jsou charakteristicky plné krásných postav, lidí a nadpřirozených bytostí, většina z nich jsou mladí lidé, nebo se alespoň mladí v knize objeví. V jejích knihách můžeme obvykle najít boj temnoty a světla, zla a dobra, který se točí kolem hlavních postav, snaží se svést hrdinu na stranu temna, nakonec se hrdina znovu vzchopí a vrátí se na tu správnou stranu a stane se dobrým. Někdy je scénář knihy převrácen naruby, nebo jinak zamotaný různými variacemi s příběhem a tématem.

Když už se zdálo, že nás tato série nemůže ničím překvapit, autorka vytáhla své tajné zbraně. Opět ukázala, že je to spisovatelka s velkým S. Kniha se četla velmi rychle, řekla bych, že až MOC rychle. Při prvním pohledu na knihu mě napadla jedna věc a to, že nebude stát za nic, neboť je tak tenká. Ale nenechala jsem se odradit, protože jsem se nemohla dočkat scény v Elenině pokoji, když spatřila Damona naprosto živého. :) Nejvíce mě však nadchl konec, protože asi poprvé za celou tu dlouhou dobu se Damon všem omluvil, a to je co říct. Kdybych měla u nějakých postav něco vytknout, tak snad jen to, že někdy působí až příliš panovačně. Samotnou obálku hodnotím 6/10, protože na mě působí prázdně. Je zvláštní po takové době vidět jednu část zaplněnou a druhou prázdnou.

Velmi děkuji Nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku.

Knihu můžete zakoupit zde
Krátká ukázka

Žádné komentáře:

Okomentovat