sobota 10. srpna 2013

Škola noci 2 - Zrazená

Autor: P.C.Castová, Kristin Castová
Překladatel/ka: Jana Kunová
Ilustrátor: Není
Počet stran: 320
Nakladatelství: Knižní klub
Hodnocení: 9/10

Zoey Redbirdová si pomalu zvyká na upíří Škole noci a svědomitě se připravuje na roli předsedkyně elitní studentské organizace Dcery temnoty. Potom ale v Tulse za podezřelých okolností umírá první středoškolák a instinkt Zoey napovídá, že je to teprve začátek něčeho skutečně zlověstného. Jako obvykle se nemýlí. Na upíry ze Školy noci padá podezření z hrůzných vražd a možná není tak docela neopodstatněné… Zoey proniká stále hloub do spleti intrik a zjišťuje, že všechno zdaleka není takové, jak se zdálo. To však ještě neví, že ji čekají nejhorší okamžiky jejího života a že ji zradí někdo, komu bez výhrad věřila.

Zoey si začíná zvykat na svou novou roli ve Škole noci, a to na předsedkyni studentské organizace Dcery temnoty. V tom jí pomáhají její přátelé – Stevie Rae, Shaunee, Erin, Damien, přítel Erik a velekněžka Neferet. Za pár dní zmizí  Zoeyin spolužák z minulé školy. Jeho tělo se objeví poblíž areálu Školy noci. Zoey má tušení, že tohle je jen začátek. Její předtucha se vyplní, když zmizí další kluk a nachází se jeho tělo. Zoey se snaží tomu všemu přijít na kloub. Při svém prvním oficiálním rituálu se prokážou u jejich přátel zvláštní schopnosti. Každý ovládá jeden živel. Bohužel ale taky zemře Stevie Rae. Všichni jsou v šoku. 

Zoey Redbirdová považuje za svůj domov Školu noci. Mezi její milované patří její babička, přítel Erik a kamarádi Stevie Rae, Shaunee, Erin a Damien. Zoey patří mezi významná upíří mláďata, protože jako jediná má vybarvené znamení a ovládá všech pět živlů – vodu, vzduch, oheň, zemi a ducha. Byla zvolena novou předsedkyní studentské organizace Dcery temnoty a učednicí velekněžky.

P.C. Castová sa narodila na Americkém středozápadě. V dětství se často stěhovala mezi státy Illinois a Oklahoma. V Oklahomě se zamilovala do koní a mytologie. Po střední škole se přidala k letectvu Spojených štátů a začala psát a veřejně vystupovat. Po ukončení kariéry v letectvu učila 15 let na střední škole a potom se začala plne věnovat psaní. Její knihy jsou bestsellermi a získali mnohé ocenění. Žije v Oklahomě se svojí dcerou Kristin Castovou.

Kristin Castová se narodila 4.11.1986. Studuje na univerzitě v Tulse. Získala několik cen za poezii a žurnalistiku. Když její matka napsala první verzi Označené, Kristin se vyjádřila, že je příliš dlouhá a příliš zachází do detailů. Ačkoliv levandulové pole, které popisovala, bylo nepochybně krásné, podle Kristin "teenagera zajímá pouze to, že tam je a že je fialové". Tak vznikla autorská spolupráce dcery s matkou a jejím výsledkem je několik pokračování příběhu upírského mláděte Zoey Redbirdové, která dobývají vrcholy mnohých bestsellerových žebříčků po celém světě.

Strašně moc se mi líbí tato kniha, protože člověk nikdy neví, co má očekávat. Vůbec celkově hodnotím tuhle sérii (první dva díly) za nejlepší, jakou jsem kdy četla. Velmi mě překvapila smrt Stevie Rae a chování Neferet. Tohle jsem nečekala! Vždy, když pracují na jedné knize dva autoři, je mnohem těžší uspokojit čtenáře. Ale těmto autorkám se to povedlo (zřejmě to bude tím, že jsou z jedné krve). Líbí se mi, že na konci knihy je uvedeno, odkud použila překladatelka citáty. Obálka mi připadá jednoduchá, ale jak se říká – v jednoduchosti je krása. Rozhodně se chci setkat se Zoey, protože je velmi silná, ale i obětavá, přátelská a milující osobnost. Na ději bych nic nezměnila, neboť vše je dokonalé. Už se nemůžu dočkat dalšího dílu, který se na mě usmívá z knihovničky.
Knihu můžete zakoupit zde
 

1 komentář:

  1. Joo to ještě ŠN za něco stála, po pár dílech to jde značně dolů...

    OdpovědětVymazat