středa 31. července 2013

Upíří deníky - Druhá šance

Autor: L.J.Smith
Překladatel/ka: Lucie Schürerová
Ilustrátor: Není
Počet stran: 216
Nakladatelství: Fragment
Hodnocení: 9/10

Největší obrázek výrobku Upíří deníky – Druhá šanceElena a její přátelé zachránili své město Fell's Church před zlými silami. Zaplatili za to ale vysokou cenu: Damon je mrtvý. Jeho smrt všechno změnila, Elena a Stefan mohou být totiž konečně spolu. Bude však Elena schopná na Damona zapomenout? V jejích snech k ní Damon promlouvá a varuje ji, že se blíží další nebezpečí. Temné síly, které napadají přímo lidská srdce. Dokáže se jim Elena a její blízcí ubránit?

V minulém díle zemřel Damon. Elena s ostatními se snažili přinutit Strážkyně, aby mu vrátily život, ale marně. Alespoň se jim ale pokusilo spravit Fell’s Church tak, jako by se nic nestalo. Elena, Stefan a jejich přátelé si pomalu zvykají na to, že vše je zase jako dřív. Doufají, že nic zlého je už nečeká, ale to se mýlí. Ve snech Elenu neustále navštěvuje Damon a varuje ji před nebezpečím, které se blíží. Po pár dnech se začnou objevovat jména - Celia, Meredith, Damon, Bonnie. Celii se zachytí šála do jedoucího vlaku, Meredith něco stáhne pod vodu, o Damona si nedělají moc starost, protože má být mrtvý a Bonnie obklopí mlha.
Elena, dívka s blond vlasy je velmi pohledná. Mezi její nejlepší kamarádky patří Bonnie a Meredith. Za tu krátkou dobu, co chodí se Stefanem si prožila hotové peklo. Když pomyslí na Damona, nahrnou se jí slzy do očí. Velmi ho totiž miluje a chybí jí. 
Stefan z celého srdce miluje Elena. Svým způsobem je velmi tajemný a zamyšlený. V posledních době se živil lidskou krví, ale slíbil si, že zase přejde na zvířecí kev, i když mu teď její chuť připomíná spíše něco zkaženého. Ke všem se snaží být přátelský a na nikoho se nedokáže naštvat, samozřejmě pokud to není někdo, kdo se ho snaží zabít. :) V tomto díle se snaží tak trochu přebrat i roli Damona, protože si uvědomuje, že je sám na ochranu svých přátel.

Damon se snaží navenek vypadat jako tvrďák, ale uvnitř je toho opakem. Je Stefanův starší bratr. Moc lidí ho nemá příliš v lásce, ale zase ho ani nenávidí. Záleží mu jenom na sobě, i když se někdy objeví i okamžiky opaku. Čím dál tím víc si začíná uvědomovat, že miluje Elena, avšak ani Bonnie mu není lhostejná.

Lisa Jane Smith je americká autorka žijící v Kalifornii. L.J.Smith je její pseudonym. Psala od roku 1987 do roku 1998, kdy s psaním přestala, a znovu začala až v roce 2008. Tuto pauzu si udělala z mnoha osobních důvodů. Její knihy jsou kombinací stylů pro mladé i dospělé čtenáře. Věnuje se velkému množství žánrů, které se nebojí kombinovat, včetně hororu, scifi/fantasy a romantiky. Jejím nejúspěšnějším dílem jsou série Night World a Vampire Diaries.Napsala tři trilogie, dvě série a dva společenské romány. Dohromady více než dvě desítky knih. Její knihy jsou charakteristicky plné krásných postav, lidí a nadpřirozených bytostí, většina z nich jsou mladí lidé, nebo se alespoň mladí v knize objeví. V jejích knihách můžeme obvykle najít boj temnoty a světla, zla a dobra, který se točí kolem hlavních postav, snaží se svést hrdinu na stranu temna, nakonec se hrdina znovu vzchopí a vrátí se na tu správnou stranu a stane se dobrým. Někdy je scénář knihy převrácen naruby, nebo jinak zamotaný různými variacemi s příběhem a tématem.
Na tento díl jsem se velmi těšila, protože jsem chtěla vědět, jak to dopadne s Damonem a hlavně, jak se Elena a Stefan vypořádají se svým vztahem, když Stefan už ví o Eleniných citech k Damonovi. Musím říct, že se s tím vypořádal na jedničku. Kniha se četla velmi rychle. Název Druhá šance mi připadá výstižný, ale taky se mi zdá, že celá tato báječná série jím končí. Obálka působí prázdně, z čehož má u mě kniha drobné mínus. Strašně moc mě nadchl konec, protože se objevil Damon. Opět se nemůžu dočkat dalšího dílu. Autorka opravdu ví, jak nalákat čtenáře na další díl. Mrzí mě, že je tento díl tak krátký, ale i přesto obsahuje spoustu detailů a informací.
Ještě bych chtěla poděkovat Nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku.

Knihu můžete zakoupit zde

Žádné komentáře:

Okomentovat