čtvrtek 9. května 2013

Potížistka

Autor: Lenka Lanczová
Počet stran: 304
Ilustrátor: Není
Nakladatelství: Víkend
Hodnocení: 4/10

Většina lidí míří na prázdniny někam, kde může prožít nové zážitky, lásky a dobrodružství. Osmnáctiletá Šárka, hlavní hrdinka nové knihy, to má přesně naopak - přijíždí na prázdniny domů s nepříliš radostnou vyhlídkou a nemá jiný cíl než se psychicky zotavit z předešlého vztahu, nasbírat síly, uklidnit se.
Do Nížan, rodné vesnice, ji nic netáhne. Poslední tři roky strávila víceméně mimo domov a nemá zde ani žádné staré přátele, proto je dost překvapena, když objeví nové. Díky bývalé spolužačce se seznámí s místní partou, a protože do ní patří i někteří velmi zajímaví kluci, prázdniny se nečekaně rozjedou a Šárce se daří zapomínat na staré křivdy, tím spíš, když společně s partou vyrazí na tramp.
Nic ale není jednoduché - a jak se ukáže, nějakého kostlivce ve skříni má kde kdo! Najít ztracenou rovnováhu a nezavařit si další maléry dá dost práce a ne vždycky se zadaří. Natož když potíže jsou venku i uvnitř a jsou typy, které je přímo přitahují.
Román o lásce a přátelství a také o tom, že není dobré být sám - i když mezi lidmi.


Šárka jede po dlouhé době na prázdniny ke svým rodičům. V jejím rodném městě se nic nezměnilo. Je to pořád stejný zapadákov. Nemá tady žádné kamarády. S e svými rodiči si moc nerozumí. Při procházce potká svou bývalou spolužačku, se kterou se začne kamarádit. Každý den se setkávají a chodí na koupaliště a nebo se jenom tak poflakují.Jednoho dne vyrazí na chatu, kde se seznámí s dalšími fajn lidmi. Dokonce s nimi pojede na čundr, kde se zamiluje do Bena, jenž už holku má.  Prožívá neskutečné dobrodružství.

Osmnáctiletá Šárka je strašná potížistka. Její dětství si nechce nikdo prožít. Rozhodla se, že se nebude nikomu svěřovat, dokonce ani vlastní mámě. Barví si vlasy na tmavou barvu, aby si svou přírodní barvou nepřipomínala minulost. Má dvě sestry, Štěpánku a Markétu, které si výborně rozumí.

Lenka Lanczová je velmi úspěšná a autorsky plodná česká spisovatelka a v posledních letech nejvydávanější a nejčtenější autorka románů pro mládež. Narodila se roku 1964 v Dačicích. S manželem, dvěma dětmi a jezevčíkem Pajdou žije ve Slavonicích, kde od roku 1987 pracuje v Městské knihovně, přičemž je v neustálém kontaktu s knížkami i čtenáři, převážně mladými. Začala psát ve třinácti letech, z nevinného pokusu se stal celoživotní koníček a má na kontě již okolo padesátky knih, z nichž se většina dočkala několikanásobných vydání.

Knížka se mi líbí, protože popisuje reálný život. Nikdy jsem nečetla nějakou knihu od této autorky. Docela se mi její styl psaní líbí, ale znám i lepší. Velmi mě zklamal konec, protože se autorka nezmínila, jak to dopadlo s Benem a Sářiným kamarádem. Obálka mě taky příliš nenadchla, neboť je na ní obyčejná fotka. Více by mě potěšilo, kdyby byl obrázek nakreslený. Knihu doporučuji holkám, protože se jedná o román, který kluci nemají zrovna v lásce.

Krátká ukázka 2 komentáře:

  1. Tuhle knížku jsem četla asi dvakrát :D Já mám Lenčin styl hodně ráda a její knížky jsou prostě úžasné. Obálka je podle mě pěkná, protože právě ta mě na knihu nalákala :)

    OdpovědětVymazat
  2. skvělá knížka.. patří k mým oblíbeným od této autorky.. =))

    OdpovědětVymazat