pondělí 29. dubna 2013

Škola noci 1 - Označená


Autor: P.C.Castová, Kristin Castová
Počet stran: 304
Ilustrátor: Není
Nakladatelství: Knižní klub
Hodnocení: 9/10

Šestnáctiletá Zoey Redbirdová se hádá s rodiči, právě se rozešla s přítelem a poslední, co jí ještě schází, je začít se měnit v upíra. Jenže právě to se stalo a Zoey musí přestoupit na speciální školu pro upíří mláďata. Jediný, s kým si v ní nepadne do oka, jsou členky elitní školní organizace Dcery temnoty a zvlášť její příšerná předsedkyně Afrodita. Za jejich zdánlivě nevinnými rituály se skrývá něco hodně ošklivého... Označená otevírá úspěšnou řadu příběhů pod titulem Škola noci o výjimečné, a přitom docela obyčejné budoucí upírce Zoey, která je předurčena k velkým věcem, i když o to vlastně moc nestojí… Série si podobně jako Stmívání Stephenie Meyerové získala spoustu čtenářů, příznivý kritický ohlas a jednotlivé díly se pravidelně dostávají do čela bestsellerových žebříčků.

Zoye se rozejde se svým přítelem. K tomu všemu označí a začne se měnit v upíra. 

Když přijde domů, její mamka se s ní ještě více pohádá. Zoey se rozhodne odjet k babičce, kde upadne a bude v bezvědomí. Po celou dobu je ve snu, ve kterém ji doprovází bohyně upírů, která ji políbí na čelo. Po té, co se probudí, je už ve škole noci. Na čele se jí objeví znamení, které se liší od ostatních. Na rozdíl od ostatních mláďat má znamení zcela vybarvené, což je obvyklé pouze u dospělých upírů.
Nejlepší kamarádku si najde ve své spolubydlící. Jediná, s kým si nepadne  do oka, je Afrodita, jež je předsedkyně Dcer temnoty, do které patří i Zoey.

Zoey Redbirdová je šestnáctiletá holka, která žije se svou mamkou a otčínem, kterého nenávidí. Neustále se s nimi hádá. Má sestru, která se chová jako rozmazlený fracek, ale její mamka si toho nevšímá. Její babička je velmi laskavá paní, jež žije u levandulového pole.

P.C. Castová sa narodila na Americkém středozápadě. V dětství se často stěhovala mezi státy Illinois a Oklahoma. V Oklahomě se zamilovala do koní a mytologie. Po střední škole se přidala k letectvu Spojených štátů a začala psát a veřejně vystupovat.
Po ukončení kariéry v letectvu učila 15 let na střední škole a potom se začala plne věnovat psaní. Její knihy jsou bestsellermi a získali mnohé ocenění. Žije v Oklahomě se svojí dcerou Kristin Castovou.


Kristin Castová se narodila 4.11.1986.Studuje na univerzitě v Tulse. Získala několik cen za poezii a žurnalistiku. Když její matka napsala první verzi Označené, Kristin se vyjádřila, že je příliš dlouhá a příliš zachází do detailů. Ačkoliv levandulové pole, které popisovala, bylo nepochybně krásné, podle Kristin "teenagera zajímá pouze to, že tam je a že je fialové". Tak vznikla autorská spolupráce dcery s matkou a jejím výsledkem je několik pokračování příběhu upírského mláděte Zoey Redbirdové, která dobývají 
vrcholy mnohých bestsellerových žebříčků po celém světě.


Knížka se mi strašně moc líbí, protože je velmi napínavá a potvrzuje, že bez přátel nestojí život za nic. Velmi mě zaujala postupnost děje. Po dlouhé době jsem se odhodlala tuto sérii začít číst a musím přiznat, že toho nelituji a naopak se čím dál tím víc těším na další díl. Knížku bych doporučila spíše holkám, protože hlavní konflikt je mezi holkami, ale tímto bych kluky samozřejmě nechtěla odradit. I oni si totiž najdou v knize své místo. Knížka se četla poměrně rychle. Kladně bych taky hodnotila obálku knihy, protože se mi líbí obrázek, jenž je na ní vyobrazen.
 
 


 

3 komentáře:

  1. Mně se první díl taky hodně líbil. :) Od šestky už je to bohužel horší, ale i tak chci sérii dočíst. :) O prázdninách se chystám, že si ji přečtu celou. :) Obálka se mi taky líbí.

    OdpovědětVymazat
  2. Ja som prečítala všetkých deväť doteraz vydaných. Jednotka bola super, potom už ako Kane hovorí to bolo tak trochu o ničom alde tá 8 a 9 sa mi zas moc páčili ;)

    OdpovědětVymazat
  3. Já v pátek akorát dostala jako dárek celou sérii tak jsem na to zvědavá :)

    OdpovědětVymazat