středa 12. prosince 2012

Saturnin


Autor: Zdeněk Jirotka
Ilustrátor: Michal Hrdý
Počet stran: 216
Nakladatelství: Šulc a spol.

SaturninKnihu Saturnin napsal český homorista Zdeněk Jirotka
Několik generací čtenářů považuje tuto humoristickou knihu za nejlepší průpravu ke zdravé životní filozofii. Především si berou za příklad, s jakým vtipem sluha Saturnin čelí přetvářce tety Kateřiny, jež ráda omračuje spoustou přísloví, i všem katastrofám při bláznivé rodinné dovolené, během níž je dědečkův dům načas odříznut povodní od civilizace. Ilustroval Michal Hrdý.
Na jejích stránkách se dovíte, co se stane, když vás věrný sluha Saturnin přestěhuje z pohodlného bytu na loď, kde vás navštíví teta Kateřina plná přísloví se svým synem Miloušem, a co se přihodí u dědečka, jehož dům je povodní načas odříznut od civilizace. Všem nepříjemnostem, katastrofám i přetvářce tety Kateřiny naštěstí umí s jiskřivým vtipem čelit Saturnin. Jeho schopnosti jsou téměř geniální, a přitom je to tak prosté, jak píše o Saturninovi v dopise dědeček: "V bláznivých nápadech toho chlapíka je kus poezie, jeho humor, fantazie a podivuhodné myšlenkové přemety dovedou udělat detektivku z jízdního řádu a člověk cítí, že nemusil tak zestárnout, kdyby si byl nezapomněl hrát."

Saturnin je sluha mladého muže, jenž se snaží v jednom kuse porazit slečnu Barboru, do které je zamilován.
Jednoho dne se odstěhujou na loď, kde je navštíví teta Kateřina a její syn. Saturninovi se podaří tetu vyhnat pomocí triku se škraboškami. Prázdniny se rozhodnou strávit u dědy Saturninova pána. Přijede zde i slečna Barbora, ale bohužel i teta Kateřina a její syn. Zažijí spoustu dobrodružství, např. Povodeň strhne most, jenž patří k jediným možnostem cesty do města.

Saturnin je sluha, který má bujnou fantazii a je oddaný svému pánovi. Rozhodně patří k nejbláznivějším lidem, jaké jsem kdy poznala. Vlastní loď, kterou má už šest let.

Mladý muž je čestný a seriozní muž. Vypráví tento příběh. Je zamilovaný do slečny Barbory, se kterou si občas zahraje tenis. 

Musím přiznat, že mě kniha mile překvapila. Nečekala jsem takovou úroveň. Autorovy myšlenky jsou opravdu nápadité. Některé pasáže jsou velmi vtipné. Několikrát jsem se zasmála. Například mě pobavilo, jak byl Milouš, syn od tety Kateřiny, poslán ven, aby posbíral červy a on to opravdu udělal. Strašně se mi líbí obálka, protože je jednoduchá a pro tuto knihu jak dělaná. Trošku mi při četbě vadilo, že se v knize objevují slova, které jsou spisovné a v dnešní době se moc neobjevují.

Žádné komentáře:

Okomentovat