úterý 25. prosince 2012

Paní Láryfáry

Autor: Betty McDonaldová
Počet stran:320
Ilustrátor: Lucie Štamfestová
Nakladatelství: Lika klub/Knižní klub

Paní Láryfáry nv. MacDonaldová, BettyHlavní postavou knížky je paní Láryfáry. Je docela maličká a na zádech má hrb. Když se jí všechny děti ptají, na co ho má, odpoví, že v něm nosí svá kouzla a čáry. Žije v domku se svým psem Darebou a kočkou Ťapkou. Domek má postavený vzhůru nohama, proto je tam velká legrace. Děti tam moc rádi chodí hrát si a popovídat si s paní Láryfáry. Paní Láryfáry také pomáhá rodičům léčit "nemoci" jejich dětí. To jí zavolá třeba paní Tomková, že jejich Jarda si vůbec neuklízí pokoj. Paní Láryfáry jí dá kouzelnou radu, jak takovou nemoc zvanou čurbesajda léčit. Jindy k radě přidá i kouzelnoupilulku. A že už vyléčil nemocí, třeba: lakomici, nimravku, hádavku, žalobajdu a spoustu dalších. S paní Láryfáry se v městečku rozhodně nenudí.

Knížka je o paní Láryfáry, která řeší různé dětské nemoci, např. lakomice,žalobajda, nahluchlice, toměnebavína, atd. Děti, ale i rodiče ji mají strašně rádi. Vždy zná řešení. A teď si pár příběhu přiblížíme: Jednoho dne paní Láryfáry zazvoní telefon. Volá jí maminka od Jardy, který nechce půjčovat kamarádům své hračky. Poradí jí, aby na všechny jeho věci napsala Jardova kopačka NESAHAT!, Jardova kniha NESAHAT!, atd. Ze začátku se mu to líbí, ale později se mu začnou všichni vysmívat. Nakonec rád a dobrovolně půjčuje hračky každému.

Paní Láryfáry žije v domě, který je postaven vzhůru nohama. Děti ji milují. Na zádech má hrb, ve kterém má "kouzla". Bohatství získala od svého manžela, jenž byl pirát. Je menšího vzrůstu.

Knížka se mi líbí, protože mě velmi překvapila. Myslela jsem si, že bude spíše pro mladší, ale její způsob předávání informací nadchla snad každého. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Není ani krátká ani dlouhá. Líbí se mi některé názvy nemocí a způsob léčení. Autorka musí mít bujnou fantazii, když dokázala vymyslet tolik příběhů, které se pokaždé od sebe hodně liší. K četbě jsem si ji vybrala z prostého důvodu. Za prvé máme ji v povinné četbě a za druhé mě lákala svým kladným hodnocením. 
 


 

Žádné komentáře:

Okomentovat