čtvrtek 9. srpna 2012

Harry Potter a Kámen mudrců


Autor: J.K.Rowlingová
Počet stran: 288
Ilustrátor: Galina Miklínová
Nakladatelství: Albatros

Až do svých jedenáctých narozenin si o sobě Harry Potter myslel, že je jen obyčejný chlapec. Pak ale dostal soví poštou dopis, kterým byl zván ke studiu na prestižní soukromé Škole čar a kouzel v Bradavicích, a jeho život se rázem proměnil. Leccos se dozvídá o minulosti svých zemřelých rodičů, získá pár dobrých kamarádů, naučí se mistrovsky hrát famfrpál a kvůli Kameni mudrců podstoupí smrtelný souboj se zloduchem Voldemortem...

Harry bydlí se svým strýcem a tetou, protože mu zemřeli rodiče. Jeho život mi snad nikdo nezávidí. Ve škole nemá žádné kamarády a sdílí jenom malou komůrku.
Jednoho dne mu začnou chodit dopisy, které strýc okamžitě začne pálit, aniž by si je mohl Harry přečíst. Ale čím víc je pálí, tím více dopisů přichází. A když už se to nedá vydržet, odstěhují se do mal chatrče uprostřed vody. Ale i tam nejsou v bezpečí.
Přijde za nimi Hagrid, hajný z Bradavic, a osobně předá Harrymu dopis, jenž byl odeslán ze školy čar a kouzel v Bradavicích. Ten nemůže uvěřit svým vlastním očím. Nakonec odejde s Hagridem nakupovat věci potřebné pro školní rok.
Zajdou do banky, kde vyzvednou záhadný balíček a taky se Harry dozví, že mu rodiče uschovali ve stejné bance peníze.
Při cestě do Bradavic se seznámí s Ronem a Hermionou, se kterými se stane nejlepšími přáteli. 

Harry je jedenáctiletý kluk, který nosí brýle a na hlavě má jizvu ve tvaru blesku. Jeho rodiče zabil Voldemort. Bydlí u svého strýce a tety. Jeho bratranec je rozmazlený spratek, který Harrymu jenom ubližuje. Na své staré škole neměl žádné kamarády. V Bradavicích hraje famfrpál v roli chytače. Při volbě do koleje si v duchu přál jít do Nebelvíru, ale moudrý klobouk si myslel, že své schopnosti využije spíše ve Zmijozelu, ale přece jen se dostal s radostí do Nebelvíru.

Tuto sérii čtu trochu zpřeházeně, protože jsem nejdříve přečetla druhý díl, pak sedmý a teď první :) . Nejsem asi jediná, která se do knížky strašně začetla a plánuji, že si přečtu i ostatní díly a doufám, že už v rozumném pořadí. Samozřejmě jsem už zhlédla i film - kdo by taky ne. Na knize se mi líbí vše, dokonce neumím přesně říct, co mě tak uchvátilo, protože je spousta věcí, které by se měli pozdvihnout. Harry je prostě typická postava se svou minulostí a osudem. U filmu se mi líbí obsazení rolí, protože popis osoby v knize vypovídá popisu herců ve filmu. K autorce bych chtěla říct jedno, a to, že má velkou fantazii.

Žádné komentáře:

Okomentovat