úterý 24. července 2012

Hrdina Nik


Autor: Eduard Štorch
Počet stran: 186
Ilustrátor: Zdeněk Burian
Nakladatelství: Albatros

Hrdina Nik - Zdeněk Burian, Eduard ŠtorchEduard Štorch, archeolog a učitel, seznamuje ve svých knihách čtenáře poutavou a čtivou formou s nejstarším obdobím naší historie.
Tentokrát se vydáme do 7. století, kdy na našem území bojovali Avaři a Slovani a současně byla na úsvitu Sámova říše. Kniha vypráví těžký osud chlapce, jehož jméno je Nikdo=Nik. Avaři mu zabili rodiče a jeho i se sestrou odvlekli do otroctví.

Knížka je rozdělená na dva díly. První se jmenuje “Lesní chlapci“ a druhý “Král Sámo Veliký“. Nik k smrti nenávidí Avary, protože mu zabili rodiče a zavedli sestru Květu do otroctví. Vytvoří si svou 
vlastní lesní družinu se kterou se snaží postupně likvidovat Avarská ležení. Všude na ně číhá nebezpečí, ale jim to nevadí. Nakonec je se svou družinou donucen utéct schovat se do lesů, kde pokračuje v likvidaci Avarů. Nik spolu s jeho druhem Chloupkem upadnou do otroctví, kde se nik snaží nějak ublížit Avarskému chánovi, proto se ho snaží utopit. Tím ho ale ovšem vyléčí z ukrutné zimnice. Kupec Sámo stále provádí své výměnné obchody.

Slavoj, neboli Nik je třináctiletý kluk, který je odvážný jak nikdo jiný na světě. Je přímo vyvolený k vedení družiny.  Příběh končí v jeho jednadvaceti letech.

Sámo je franský kupec, který obchoduje v různých zemí. Později však z něj vyleze, že plánuje vzpouru proti Avarům a spojí se s Nikovou družinou. V druhé části se z něj stane moudrý vládce.


Moc tipy těchto knížek nemusím, ale přemohla jsem se a jednu si přečetla. Je spíše určena pro kluky. Líbí se mi, jak autor propracoval různé detaily. Ráda jsem si přečetla něco z historie v podání Eduarda Štorcha, ale věřím, že v nejbližší době nic podobného nepřečtu. Trvalo mi strašně dlouho (cca 1 měsíc), než jsem knížku konečně dočetla, protože jsem musela přečíst ještě nějaké recenzní výtisky z Fragmentu. A po pravdě řečeno mě moc nelákala. Nelíbí se mi, jak autor namíchal čtyři různé scény do jedné části, místo toho, aby je od sebe rozdělil větší mezerou :(. Celkově knihu hodnotím 5/10.

Žádné komentáře:

Okomentovat